“Senzory jsou efektivní nástroj na sledování stavu zaplněnosti 420 podzemních nádob se separovaným odpadem v Praze”

Michal Fišer, Generální ředitel společnosti Operátor ICT

Monitorování podzemních kontejnerů v Praze

 

Popis společnosti

 

Praha je hlavním a největším městem České republiky a 14. největším městem v Evropské unii. Praha má cca 1,3 milionu obyvatel a odhaduje se, že její metropolitní oblast má téměř 2,6 milionu obyvatel. Operátor ICT je pražský městský podnik zaměřený na projekty Smart City. Spravuje také poradenství v oblasti ICT a implementaci ICT projektů pro městské části.

 

Popis problému

 

Město Praha uvažovalo o nasazení podzemních kontejnerů a v roce 2018 byl projekt dokončen. Investice byla hlavním impulsem pro monitorování odpadu. S cílem optimalizovat sběr odpadu z těchto kontejnerů zahájil Operátor ICT výběrové řízení na partnera pro inteligentní nakládání s odpadem. Na podzim roku 2018 město Praha dokončilo proces a rozhodlo se uzavřít partnerství se společností Sensoneo - globálním poskytovatelem inteligentních řešení odpadového hospodářství.

Celý projekt je v souladu s plánem Smart Praha 2030; jehož součástí je také „plán zero waste“, který je založen na zodpovědném a inteligentním nakládaní s odpadem.

Michal Fišer, Generální ředitel společnosti Operátor ICT

“Hlavním cílem projektu inteligentního odpadu bylo vytvořit efektivní nástroj na sledování stavu naplnění a stavu 420 podzemních nádob se separovaným odpadem. Tento nástroj by měl městu poskytnout nové informace, které se použijí na optimalizaci tras sběru odpadu, tvorbu prediktivních modelů plánování tras sběru a umísťování nových nádob na odpad.”

V Praze sa nachází 420 podzemních kontejnerů. V období od listopadu 2018 do ledna 2019 bylo všech 420 podzemních nádob vybaveno smart senzory na sledování naplněnosti.

 

V kontejnerech jsou Smart Senzory od Sensoneo (měření naplněnosti) a senzory na detekci ucpání vhazovacích otvorů.

Zobrazení dat ze senzorů

Všechna data ze senzorů Sensoneo jdou do oficiální pražské datové platformy Golemio, kde jsou vizualizována a použita na prediktivní modely pro svoz odpadu.

Partneři projektu

 

Pilotní projekt a první výsledky

 

V květnu 2019 se zástupci města, společnosti na sběr odpadu a provozovatel ICT sešli, aby rokovali o předběžných výsledcích po 4 měsících shromažďování údajů.

Zhodnotili všechny získané údaje a dohodli se na dalších krocích, jak využít nové poznatky na optimalizaci procesu sběru monitorovaných nádob. Tým rovněž identifikoval nové příležitosti, jak využívat data a rozvíjet efektivněji a lépe organizovaný proces nakládání s odpadem ve městě.

Probíhá posuzování rozšíření projektu a sledování dalších komodit.

Reportáž o projektu

 

 Přečtěte si také další příběhy

Previous
Previous

60% úspory díky lepším svozovým trasám

Next
Next

Digitalizace sítě textilních kontejnerů - Ekocharita Slovensko