Česká firma pro sběr nepotřebného oblečení POTEX využívá Sensoneo senzory ke sledování kontejnerů

POTEX - sběr textilu

POTEX Facebook Page


Povědomí veřejnosti o možnosti recyklovat textil vhozením do určených kontejnerů se v posledních letech výrazně zvýšilo. Významnou firmou, která přispívá k separaci, recyklaci a darování textilního materiálu je pražská společnost POTEX s. r. o.. Tyto tři směry jdou ruka v ruce tak, že činí z Potexu více méně sociální podnik.  V roce 2021 sebrala firma 2 830 000 kilogramů textilu, přičemž 140 000 kilogramů bylo na míru připraveno a darováno charitě. Další charity byly podpořeny finančně – vše naleznete na www.potex.cz. O tom, jak vypadá proces zpracování textilu z oranžových kontejnerů, a o využívání smart senzorů pro monitorování naplněnosti, jsme si povídali s jednatelkou společnosti Lenkou Harcubovou.


Společnost POTEX se věnuje sběru nepotřebného textilu prostřednictvím oranžových kontejnerů již 13 let a působí především v Praze a blízkém okolí v rámci Středočeského kraje. Podle jednatelky jde o relativně malou firmu s 11 zaměstnanci. Sběr zajišťuje 5 posádek, které působí celkem na 28 výběrových trasách.  

Kdy vznikla myšlenka osazení kontejnerů čidly? Takto zdůvodňuje Lenka Harcubová osazení kontejnerů senzory pro monitorování od společnosti Sensoneo:

POTEX - Lenka Harcubová

POTEX Facebook Page

„O řešení jsme se začali zajímat již zhruba před deseti lety, kdy se na trhu objevily první náznaky a firmy, které zkoušely taková chytrá řešení. Průběžně se toto téma vždy vracelo zpět a my jsme ověřovali možnosti. Logistika svozů a její vyhodnocování je pro nás prioritou a pracujeme s daty za celých 13 let existence firmy. V Praze máme trasy optimálně zasíťované. To znamená, že nepotřebujeme osadit všechny kontejnery senzory. Situace je však jiná v lokacích, které jsou vzdálenější, hodně exponované či napadané. Také někteří partneři vyžadují osazení senzory kvůli statistikám a větší kontrole.“


POTEXaktuálně 600 kontejnerů pro sběr textilu, bot, hraček a doplňků, z toho je 30 monitorováno smart senzory. Část materiálu, který firma sesbírá, vytřídí pro potřeby charity. Ta potřebuje oblečení, které je připraveno na míru klientům konkrétní neziskové organizace. Je třeba vytřídit dle sezónnosti, ale i pohlaví. Silně převládá poptávka zejména po pánském oblečení. To musí splňovat určité parametry – distribuuje se především lidem bez domova.

POTEX - sběr textilu

POTEX Facebook Page

POTEX - sběr textilu

POTEX Facebook page

POTEX Facebook Page


Svými silami vytřídí POTEX týdně cca 5 tun materiálu, který je určen pro charity. Zbytek materiálu putuje k vytřídění a recyklaci k dalším partnerům – zpracovatelům. Senzory firma POTEX instalovala v lednu a benefity pro logistiku vysvětluje Lenka Harcubová takto:

„Senzory nám u míst, která se neplní pravidelně, mají výkyvy či jsou vzdálenější, přinesly informace a klid. Máme jasný přehled o tom, jak se kontejner plní, jsme schopni sledovat trendy, a hlavně máme čerstvou informaci o tom, že je kontejner třeba vybrat. Též jsme schopni odhalit případné vykrádání kontejneru na základě informace, že poklesla hladina snímaného materiálu. V budoucnu plánujeme osadit více kontejnerů, pozitivně hodnotím i intuitivní mobilní i desktopové prostředí Sensoneo softwarového systému.“


Z vytříděného textilu, který nelze darovat nebo zpracovat, se mohou stát i čistící hadry, výplně do autosedaček, vlákna či dokonce bankovky.

Kontejnery na textil získají na ještě větší důležitosti od roku 2025, kdy bude ze zákona povinná separace textilu, kterou budou muset zajistit samosprávy.

Previous
Previous

Slovenský zálohový systém představili na odborné konferenci v Birminghamu

Next
Next

Slovenský zálohový systém denně vysbírá více než dva miliony obalů