Digitalizace odpadových nádob a efektivnější svoz odpadu v Bratislavě

 Město Bratislava s městskou společností OLO ve spolupráci s bratislavskou technologickou společností Sensoneo spouštějí projekt zaměřený na digitalizaci a zefektivnění svozu odpadu. Projekt se realizuje s podporou grantu Evropské rady pro inovace, který společnost Sensoneo získala v létě 2020 pro plošné nasazení svého řešení pro demonstrování jeho environmentálních a ekonomických benefitů. Realizace bude probíhat v několika etapách do dubna 2022. Město od projektu očekává úspory v najetých kilometrech i vyprodukovaných emisích, stejně jako možnost včas zasáhnout v případě přeplněných nádob:

“Pro obyvatelky a obyvatete Bratislavy to znamená čistější veřejná prostranství a zefektivnění svozové služby.”

— Katarína Rajčanová, mluvčí města.

IMG_2462.JPG

Očekávání:

Zpřehlednění odpadové infrastruktury

Digitalizace procesu svozu odpadu

Transparentní odpadové toky

Úspory v najetých kilometrech a vyprodukovaných emisích

Projekt zahrnuje

  1. Digitalizaci a pasportizaci 85 tisíc odpadových nádob technologiou RFID

  2. Nasazení 1 753 senzorů na monitorování polozapuštěných kontejnerů a kontejnerů na sklo

  3. Nasazaní nástroje WatchDog na všech 92 svozových vozů pro automatickou identifikaci nádob a pytlů oprávněných ke sběru, evidenci výsypu jednotlivých nádob a transparentní záznam realizovaných tras

  4. Svoz monitorovaného odpadu podle reálné potřeby optimalizovanými trasami využitím navigační aplikace Sensoneo pro specifické potřeby sozových vozů

  5. Otestování přínosů dynamického svozu na úspory v najetých kilometrech a vyprodukovaných emisích

  6. Otestování nástroje na vyhodnocení kvality třídění a nástroje pro automatické zaznamenání naplnění nádob v čase výsypu

85 000 pasportizovaných nádob
1 753 nádob se senzory
92 #smart svozových vozidel

V čem je projekt inovativní?

Nasazování smart technologií při správě a svozu odpadu je v globálním měřítku zatím jen na vzestupu – i světové metropole jsou ve využívání těchto technologií v počátcích. Bratislava by tak byla prvním městem s referencí takového rozsahu, která navíc pokrývá hned několi oblastí naráz – digitalizaci infrastruktury, automatickou evidenci výsypů i monitorování pro účely dynamického svozu.

“Spolupráce se slovenským hlavním městem je logickým a přirozeným vyústěním s ohledem na zaměření našich technologií a příležitosti, kterou jsme díky grantu získali. Děkujeme městu Bratislava a společnosti OLO za důvěru a aktivní zájem o inovace v oblasti správy a svozu odpadu. Věříme, že se nám společně podaří posunout management odpadů na vyšší úroveň, zefektivnit jeho proces a v konečném důsledku pozitivně zviditelnit město.”

— Tomáš Vincze, manažer projektu v Sensoneo

Průběh projektu

  1. Digitalizace a pasportizace odpadových nádob

První z plánovaných aktivit je digitalizace a pasportizace odpadových nádob, která se spustí v květnu. O jednotlivých etapách pasportizace bude OLO průběžně informovat dotyčné městské části a jejich obyvatele, přičemž se jako první budou pasportizovat nádoby ve skladových prostorech. OLO pro tento účel využije Pasportizační aplikaci Sensoneo, která reflektuje specifické potřeby pracovníků OLO – jako například zaznamenání dostupnosti, tedy potřebu odemykání či vzájemnou vzdálenost.

Elektronická evidence odpadů a odpadových nádob je v souladě s dokumentem Strategie nakládání s komunálními odpady ve městě Bratislavě s cílem přechodu na oběhové hospodářství pro roky 2021 – 2026.

_WLO2362cropp.jpeg

2. #Smart senzory

Soubežně s pasportizací bude probíhat instalace senzorů do všech sběrných nádob na sklo a polozapuštěných kontejnerů pod správou společnosti OLO – což představuje celkem 1753 nádob.

IMG_0863.jpg

1 753 senzorů

monitorujících zaplnění nádob 12x denně

 Právě tento typ sběrných nádob a tato komodita představuje nejvyšší potenciál pro úspory ve svozu – jak v palivu a kilometrech, tak i v čase a emisích. Kromě sledování průběžné zaplněnosti a přesné evidence produkce odpadu v těchto kontejnerech budou údaje ze senzorů použity na optimalizaci svozu prostřednictvím automaticky vytvořených tras, které budou zohledňovat co nejkratší trasu a maximální vytížení kapacity vozu při návratu do depa.

zZ2YPkdaprQ.jpg
 

3. #Smart svozová vozidla

Další součástí projektu bude instalace sledovacího zařízení WatchDog na všechny svozové vozy, tedy celkem 92 aut. Toto zařízení automaticky zaznamenává všechny úkony realizované v průběhu svozu odpadu, identifikuje nádoby či pytle oprávněné ke svozu a automaticky eviduje jejich výsyp. Upozorní také na podvody, přemístění nádob a detailně zaznamená všechny skutečně absolvované trasy.

watchdog cz.JPG

 Inspirujte se i dalšími příběhy našich zákazníků

Previous
Previous

Bratislava: Malé koše v centru města pod kontrolou

Next
Next

Nitra: 30% úspora nákladů na svoz odpadu