Úprava svozových tras a změna frekvence svozu na základě dat ze senzorů přinesla neuvěřitelné úspory. Ušetřili jsme 63% nákladů, 67% času a 70% výsypů.

Tomáš Vincze, Obchodní zástupce pro Slovenskou republiku

 

Nové lepší svozové trasy

 

Popis společnosti

 

Zákazníkem je svozová společnost, která obsluhuje dvě samosprávy (ve studii nazvané samospráva A a samospráva B), nacházející se v těsné blízkosti. Na svoz se využívá jedno vozidlo. Samosprávy mají osazené velkokapacitní kontejnery. Jejich výsyp si vyžaduje vozidlo s hydraulickou rukou.

 

Popis problému

 

Současné svozové trasy nesjou efektivní. Všechny kontejnery v obci vyprázdní v rámci jedné svozové trasy. Tato trasa zdaleka nevyužívá kapacitu svozového vozidla naplno. Kontejnery bývají různě naplněné – poloprázdné, ale také přeplněné. Monitorováním odpadu smart senzory jsme zjistili, že kontejnery v samosprávě A bývají v čase výsypu zaplněné v průměru jen do 24%, v případě druhé samosprávy v průměru do 45% (údaje jsou průměrem sledovaného období – 6 měsíců). Data z monitorování odpadu jednoznačně prokázala potenciál pro zlepšení a potřebu přepočtu svozových tras.

Výzvy projektu

 

1

Lépe nastavená frekvence svozu podle dat ze senzorů

2

Přepočítání svozových tras a uvolnění kapacity svozového vozu

3

Lepší kvalita služby pro občany

Monitorováním odpadu Smart senzory jsme zjistili, že kontejnery v samosprávě A bývají v čase výsypu zaplněné v průměru jen z 24 %, v případě druhé samosprávy v průměru na 45%.

(údaje jsou průměrem sledovaného období – 6 měsíců)

 

Řešení Sensoneo pro monitorování odpadu kombinuje Smart senzory, online systém (Smart Waste Management System) a aplikaci pro občany Citizen App.

Senzory pomocí ultrazvuku až 24x denně monitorují aktuální zaplněnost kontejnerů. Získaná data zasílají do systému pro Operátora prostřednictvím internetových sítí.

Senzory nevyžadují žádné napájení, mají baterie. Vždy když senzor vykoná měření, pošle informaci Operátorovi do systému.

Díky datům nasbíraným ze senzorů přesně víme, jak se každý z nich plní.

Pokud pochopíme dynamiku plnění, jsme schopni ji předvídat. Když umíme předvídat, kdy se kontejner naplní, můžeme v předstihu naplánovat svoz.

Během šesti měsíců jsme sbírali data ze senzorů, aniž bychom trasy ani frekvenci svozů jakkoliv upravili.

 

Všechny velkokapacitní kontejnery byly monitorovány senzorem typu Single Sensor. Senzory 24x denně monitorovaly aktuální zaplnění kontejnerů a získaná data zaslaly prostřednictvím sítě LoRaWAN.

Online Systém (Smart Waste Management System) je platforma, která nabízí různé funkce pro sledování odpadu jako např. zobrazení databáze odpadových nádob, digitální interaktivní mapu, zobrazování živých dat ze Smart senzorů, předpovědi ohledně naplnění kontejnerů, manuální plánování tras pro sběr odpadu, upozornění na požár či převrácení kontejnerů a zpětnou vazbu od občanů.

WEB_Waste monitoring_homepage_1082.png

Smart Senzory do kontejnerů + Online Systém pro Operátora
+ Mobilní aplikace pro občany

Tomáš Vincze, Obchodní zástupce pro Slovenskou republiku

“Nástroj Sensoneo na plánování svozu odpadu kombinuje data ze smart senzorů s různými funkcemi a proměnnými. Například cyklus plnění, kapacita vozidla, typ odpadu, najeté kilometry, náklady a další. Nástroj je výsledkem našeho vlastního vývoje a jeho cílem je vysbírat maximální množství odpadu na kilometr svozové trasy. V tomto případě nám data ze senzorů umožnila upravit svozové frekvence tak, aby se kontejnery svážely až tehdy, když bude jejich kapacita naplněná.”

Čeho se nám podařilo dosáhnout?

 

Úspory v samosprávě A:

63 % nákladů
67 % času
70 % výsypů

*za období 12 měsíců

Předtím

Frekvence svozu byla nastavená na 1x za 30 dní (resp. 12x ročně). Všechny kontejnery se vysypaly během jedné svozové trasy. Data získaná z půlročního monitorování kontejnerů Smart senzory ukázala, že kontejnery jsou v čase výsypu zaplněné v průměru jen na 24%.

Potom

S ohledem na průměrnou naplněnost v době svozu jsme doporučili upravit svozovou frekvenci, rozdělit kontejnery do skupin podle frekvence svozu a svážet odpad vícery svozovými trasami:

Trasa 1: jednou za 2 měsíce
Trasa 2: jednou za 4 měsíce
Trasa 3: jednou za 6 měsíců

Úspory v samosprávě B:

43 % nákladů
49 % času
52 % výsypů

*za období 12 měsíců

Předtím

Frekvence svozu byla nastavena na 1x za 60 dní (nebo 6x ročně). Všechny nádoby se svážely během jedné trasy. Data získaná z půlročního monitorování odpadu Smart senzory prokázala, že kontejnery byly v čase výsypu zaplněné v průměru na 45 %.

Potom

S ohledem na průměrnou zaplněnost v době svozu jsme doporučili upravit svozovou frekvenci, rozdělit kontejnery do skupin podle frekvence svozu a svážet odpad vícery svozovými trasami:

Trasa 1: jednou za 2 měsíce
Trasa 2: jednou za 6 měsíců

Nové lepší svozové trasy jsou výsledkem nasazení řešení Sensoneo. Podobný projekt dokážeme realizovat v malé obci i ve velkém městě. Úspory a nové svozové trasy můžeme vypočítat a přepočítat, pokud nebudou vyhovovat Vašim potřebám.

 Přečtěte si také další příběhy

Previous
Previous

Monitorování elektroodpadu - Asekol Slovensko

Next
Next

Praha: Monitorování podzemních kontejnerů